Tarix ko'plab mashhur va nufuzli mutaxassisliklarga kirish uchun asosiy fandir. Bu bo'lajak diplomatlar va turizm sohasida martaba qurish istagida bo'lganlar tomonidan olinadi. Biroq, ko'plab abituriyentlar juda katta hajmdagi atamalar, sanalar va nomlarni eslab qolishda qiynaladi. Biz Bunker maktabida dars beradigan Elena Sergeevna Pustovaya bilan materialni qanday o'rganish va imtihonlar uchun unutmaslik haqida suhbatlashdik.
Salom, ayting-chi, sizni o'qitishga nima jalb qiladi?
Elena Sergeevna Pustovaya
Men har doim ertak aytib berishni yaxshi ko'raman va bolaligimdan tarixni yaxshi ko'raman. Men insoniyatning o'tmishi, qaysi davlatlar mavjudligi haqida ko'proq ma'lumot olishni, ularning xususiyatlarini o'rganishni xohlardim, shuning uchun tarix o'qituvchisi bo'ldim.
Nima uchun Bunker maktabida ishlashni tanladingiz?
Bunker maktabiga nima uchun keldingiz? Bu erda yaxshi do'stona jamoa, ajoyib rahbar bor, ular doimo o'zlariga moslashish uchun yo'ldan borishadi, masalan, jadval tuzishda o'qituvchilarning xohish-istaklarini inobatga olishga harakat qilishadi. Va ishtirok etgan yigitlar bilan munosabatlar ajoyib bo'ldi.
Ayting-chi, siz faqat O‘zbekiston tarixi majburiy fan bo‘lgan abituriyentlar uchun dars o‘tasizmi yoki ba’zan o‘z mamlakati tarixini shunchaki o‘rganmoqchi bo‘lgan maktab o‘quvchilari keladimi?
Birinchidan, bu gumanitar fanlar keladi. Keyin turizm sanoatiga yoki, aytaylik, filologiyaga kiradiganlar. Ular uchun tarix majburiy fandir. To‘g‘ri, abituriyentlar bo‘ldi, bu yil o‘zlari uchun tarix o‘rganishga kelganlar ham bor edi, chunki bu qiziqarli edi.
Ayting-chi, o'quv dasturini o'zingiz tuzasizmi?
Imtihon uchun siz tavsiya etilgan darsliklardan materialni bilishingiz kerak, lekin men abituriyentlarni qiziqtirish uchun turli xil qiziqarli faktlarni berishga harakat qilaman. Shuning uchun dasturlarni o‘zim tayyorlayman.
Men tekshirishning ikki yoki uchta versiyasini o'tkazishga harakat qilaman, chunki hatto bitta guruhda ham oldinga o'tadiganlar bor. Testni o'n daqiqada tugatgandan so'ng, ular zerikmasliklari uchun men ularga ko'rib chiqish uchun materiallar beraman.
Talabalaringizning necha foizi imtihondan o'tadi?
Abituriyentlarning 80% ga yaqini qabul qilinadi.
Doimiy ravishda qiyinchilik tug'diradigan mavzular bormi?
Yo'q, bunday mavzular yo'q. Abituriyentlar ba'zan sanalar, ismlar va lavozimlar bilan bog'liq qiyinchiliklarga duch kelishadi. Masalan, O‘zbekistonning 16-19-asrlar tarixiga bag‘ishlangan bo‘limda oddiygina pozitsiyalarni sanab o‘tgan to‘rtta band bor. Bu juda qiziqarli davr edi, lekin o‘quvchilar uchun kukeldosh kim, dodxo‘x kim, parvonachi kimligini eslab qolish qiyin edi. Bu erda bolalar uyda to'ldiradigan jadvallar yordam beradi va sinfda kim kimligini aniq bilish uchun biz viktorina o'tkazamiz.
Barcha yigitlar uchrashuvlarda qiyinchiliklarga duch kelishadi. Ularni taqqoslash usuli bilan eslab qolish mumkin. Birinchidan, siz uchta yoki to'rtta sanani o'zlashtirishingiz kerak, keyin esa ulardan tarixiy voqealar zanjirlarini qurishingiz kerak. Har bir hodisa uchun siz u va o'rganilgan sana o'rtasida qancha vaqt o'tganini eslab qolishingiz kerak.
Ismlar va atamalar assotsiatsiyalar orqali yaxshi eslab qolinadi. Chunonchi, Chingizxon O‘rta Osiyoni bosib olgan paytda mo‘g‘ul sarkardasi Tainol no‘yon xorazmlik sarkardamiz Jaloliddin Manguberdiga qarshi jang qilgan. Uning ismini eslab qolish uchun talabalardan Tylol Hot sovuq dori haqida o'ylashlarini so'rayman. Mnemonik mutaxassislarning ta'kidlashicha, g'alati va ahmoqona uyushmalar eng yaxshi ishlaydi.
Vaqt o'tishi bilan atamalar va sanalarni eslab qolish osonroq bo'ladimi?
Ha, menimcha, shunday bo'ladi. Agar biror kishi harakat qilsa, unda asta-sekin xotira o'rgatiladi va osonroq bo'ladi. Bolalarning o'zlari voqealar va sanalar o'rtasida uyushmalar va aloqalarni o'rnatishni boshlaydilar.
Xo'sh, biz o'zimizni siqilish bilan cheklamasligimiz kerak deb o'ylaysizmi?
Hech qanday holatda. Qiyinchilik sizga umuman hech narsa bermaydi. Agar siz assotsiatsiyalarsiz, tahlilsiz siqsangiz, hamma narsa juda tez unutiladi.
Ayting-chi, imtihonlarga tayyorlanish uchun o‘quv markazida qancha vaqt o‘qishim kerak?
O'quv yili davomida yaxshi tayyorgarlik ko'rishingiz mumkin. Agar abituriyent bor e'tiborini o'qishga qaratib, qattiq harakat qilsa. Intensiv kurs boshlang'ich bilimga ega bo'lgan bolalar uchun mos keladi, agar ularning tarixni tushunishlari noaniq bo'lsa, ular uzoqroq o'qishlari kerak bo'ladi.
Xo'sh, tayyorgarlikni so'nggi daqiqagacha qoldira olmaysizmi?
Yo'q, buning iloji yo'q, chunki abituriyentlar juda ko'p ma'lumotni eslab qolishlari kerak. Agar bu maktabda oxirgi yil bo'lsa, unda siz kuzda tayyorgarlikni boshlashingiz kerak, chunki bolalar bir nechta mavzuni o'rganishadi va har birining ballari muhim, shuning uchun uni oxirgi daqiqaga qoldirmaslik kerak.
O'rgangan materialni takrorlash va o'qishda tanaffus qilmaslik ham muhimdir. Kuzatishlarimga ko‘ra, fevral, mart va aprel oylarida qattiq o‘qib, keyin taslim bo‘lgan abituriyentlar imtihonda o‘tgan materialini qisman yo‘qotib qo‘yishadi. Shifokorlarning fikriga ko'ra, bizning miyamizdagi neyron aloqalar shunday tuzilgan: biz kira olmaydigan ma'lumotlar yo'qoladi.
Ko'p yillar oldin sodir bo'lgan voqealar haqidagi bilimlar hayotda qanday yordam berishini hamma ham tushunmaydi, agar sizga shunday savol berilsa, nima deb javob berasiz?
Yuz yil oldin sodir bo'lgan voqealar bizning hayotimizga qanday ta'sir qiladi degan savol tug'ilganda misollar keltira boshlayman. Turkiya Yevropa Ittifoqiga a’zo bo‘lishga bir necha bor urinib ko‘rdi, ammo qabul qilinmadi. Masalan, arman diasporasi juda kuchli bo‘lgan Fransiya bunga qarshi. Usmonli imperiyasi davrida esa 1915 yilda Usmonlilar imperiyasida arman xalqining genotsidi amalga oshirildi. Turkiya buni haligacha tan olmayapti. Armanistonda buning uchun hamon gina bor. Turkiya va Armaniston o'rtasida hali ham diplomatik aloqalar yo'q va bu 1915 yilda sodir bo'lgan, ammo bu bugungi kunda sodir bo'layotgan voqealarga ta'sir qiladi.ы
Tarix - bu bizning jamiyatimiz, unda sodir bo'layotgan jarayonlar. Ha, ba'zi joylarda voqealarga munosabat o'zgaradi, ba'zi joylarda biz hamma narsani bilmaymiz, lekin bu ham inson tabiatiga xos xususiyatdir. Chunonchi, bolsheviklar hokimiyat tepasida bo‘lganlarida, o‘zlarini haq deb hisoblagan, shuning uchun sovet tuzumi ulug‘langan. Sovet Ittifoqi parchalanganidan keyin, ilgari noma'lum bo'lgan hujjatlar nashr etilganda, ko'plab voqealarga munosabat qayta ko'rib chiqildi.
Ya'ni, mening fikrimcha, tarix odamlarni mulohaza yuritishga, solishtirishga, boshqa fikrlarni hisobga olishga va ularni qarama-qarshi qo'yishga o'rgatadi.

Интервью с преподавателем истории
История является профильным предметом для поступления на многие популярные и престижные специальности. Ее сдают и будущие дипломаты, и желающие строить карьеру в туристической отрасли. Однако у многих абитуриентов возникают сложности с запоминанием огромного объема терминов, дат и имен. Как выучить материал и не забыть его к экзаменам поговорили с Еленой Сергеевной Пустовой, преподающей в Bunker School.
Здравствуйте, расскажите, пожалуйста, чем вас привлекает преподавание?
Елена Сергеевна Пустовая
Мне всегда нравилось рассказывать, и я с детства любила историю. Хотелось больше узнать о прошлом человечества, о том какие есть страны, изучить их особенности, поэтому я стала учителем истории.
Почему вы выбрали работу в Bunker School?
Почему пришла в Bunker School? Здесь хорошая дружная команда, прекрасный руководитель, всегда идут навстречу, например, стараются учитывать пожелания преподавателей при составлении расписание. И отношения с ребятами, которые занимаются, сложились прекрасные.
Расскажите, у вас занимаются только абитуриенты, для которых история Узбекистана обязательный предмет или иногда приходят школьники, просто желающие больше узнать об истории своей страны?
В первую очередь, все-таки приходят гуманитарии. Те, кто потом идут в сферу туризма или, допустим, на филологию. Для них история обязательный предмет. Правда, были абитуриенты, и в этом году были, которые приходили изучать историю для себя, потому что интересно.
Скажите, пожалуйста, вы сами составляете программу занятий?
Для экзамена надо знать материал, из рекомендованных учебников, но я стараюсь еще давать разные интересные факты, чтобы привлечь интерес абитуриентов. Поэтому я сама готовлю программы.
Еще стараюсь делать два-три варианта проверочных тестов так, как даже в одной группе всегда есть те, кто уходит вперед. Чтобы решив тест за десять минут, они не скучали, даю им материалы на повторение.
Какой процент ваших учеников успешно сдает экзамен?
Около 80% абитуриентов поступают.
Есть ли темы, стабильно вызывающие сложности?
Нет, таких тем нет. У абитуриентов бывают трудности с датами, именами, должностями. Например, в разделе, посвященном истории Узбекистана XVI-XIX веков, где-то четыре параграфа просто перечисления должностей. Очень интересный период, но запомнить кто такой кукельдаш, кто такой додхох, кто такой парваначи ученикам сложновато. Здесь помогают таблицы, которые ребята заполняют дома, а на уроке, чтобы точно выучить, кто есть кто, проводим викторину.
У всех ребят вызывают сложности даты. Их можно запоминать методом сопоставления. Сначала надо освоить три-четыре даты, а затем выстраивать от них цепочки исторических событий. Для каждого события надо запомнить, сколько времени прошло между ним и выученной датой.
Имена и термины хорошо запоминаются при помощи ассоциаций. Например, во время завоевания Средней Азии Чингисханом, против нашего хорезмского полководца Джалолиддина Мангуберди  воевал монгольский полководец Тайнол Нойон. Чтобы запомнить его имя я предлагаю ученикам вспомнить лекарство от простуды Тайлол Хот.  Специалисты по мнемотехникам утверждают, что странные и глупые ассоциации, работают лучше всего.
Становится ли со временем легче запоминать термины и даты?
Да, думаю становиться. Если человек старается, то постепенно память тренируется и уже становится проще. Ребята сами начинают выстраивать ассоциации, связи между событиями и датами.
То есть, вы считаете, что нельзя зубрёжкой ограничиваться?
Ни в коем случае. Зубрёжка вообще ничего не дает. Если зубрить без ассоциаций, без анализа все очень быстро забывается.
Скажите, как долго надо заниматься в учебном центре, чтобы подготовиться к экзаменам?
За учебный год можно хорошо подготовиться. Если абитуриент нацелен на учёбу и старается. Интенсив подойдет для ребят, у которых есть базовые знания, если представления об истории туманные, требуется заниматься дольше.
То есть нельзя откладывать подготовку на последний момент?
Нет, нельзя, потому что абитуриентам требуется запомнить  огромный объем информации. Если это последний год в школе, то начинать готовиться нужно с осени, потому что не один предмет ребята сдают, и баллы по каждому важны, поэтому откладывать на последний момент не стоит.
Еще важно повторять выученный материал  и не делать перерывов в занятиях. По моим наблюдениям, у абитуриентов, упорно занимавшихся в феврале, марте и апреле, а потом бросивших, к экзаменам пройденное частично пропадает из памяти. Как утверждают врачи, так устроены нейронные связи в нашем мозге  — информация, к которой мы не обращаемся, теряется.
Не все понимают, как в жизни помогут знания о событиях, случившихся много лет назад, что вы отвечаете, если вам задают подобный вопрос?
Я начинаю приводить примеры, если возникает вопрос, как влияет то, что было сто лет назад на нашу жизнь. Вот Турция несколько раз пыталась вступить в Евросоюз, но их туда не берут. Против, например, Франция, где очень сильна армянская диаспора.  А во времена Османской империи, в 1915 году, был устроен геноцид армянского народа в Османской империи. Турция до сих пор это не признает. Армения до сих пор из-за этого держит зло. Между Турцией и Арменией до сих пор не установлены дипломатические отношения, а это было в 1915 году, но это влияет на то, что происходит сегодня.
История — это наше общество, те процессы, которые в нем происходят. Да, где-то меняется отношение к событиям, где-то мы не все знаем, но это тоже свойство человеческой натуры. Когда большевики, например, были у власти, они считали, что они правы, поэтому советская система прославлялась. После распада Советского Союза, когда опубликовали неизвестные до этого документы, было пересмотрено отношение ко многим событиям.
То есть, на мой взгляд, история, учит людей рассуждать, сравнивать, учитывать другие мнения и сопоставлять их.