Kelajakdagi kasblarning aksariyati matematikani talab qiladi. Hech bo'lmaganda tanlangan universitetga kirish uchun. Shu bilan birga, imtihon savollari yildan-yilga qiyinlashib bormoqda. Bunker maktabining o‘n yillik tajribaga ega o‘qituvchisi Ismat Telyaev bilan kirish imtihonlariga qanday tayyorlanish, pedagogika va matematika haqida suhbatlashdik. Har yili uning 90% shogirdlari o'zlari tanlagan universitetlarda talaba bo'lishadi.
Salom, ayting-chi, bunker maktabida qancha vaqt dars berasiz?
Ismat Qudratullaevich Telyaev
Men 2018 yildan beri Bunker maktabidaman.
Iltimos, ayting-chi, nima uchun o'qituvchilik qilishga qaror qildingiz?
O'qituvchilik biz uchun oilaviy ishdir. Onam matematika o'qituvchisi, akam va ikki singlim dars beradi. Ular meni o'qituvchilik bilan shug'ullanishimga ilhomlantirdilar. Garchi, birinchi navbatda, onamning namunasi menga turtki bo'lgan.
Ayting-chi, nima uchun ishingiz uchun Bunker maktabini tanladingiz?
Men bilgan eng yaxshi repetitorlar shu yerda ishlaydi. Bu yerga yuqori salohiyatli talabalar tahsil olish uchun keladi. Bundan tashqari, u erda yoqimli atmosfera va xodimlar juda samimiy. Men bu yerda ishlashni qulay his qilyapman.
Ayting-chi, abituriyentlar bilan ishlaysizmi yoki asosan kichik yoshdagi maktab o‘quvchilari bilan ishlaysizmi?
Avvaliga bolalarni Prezident maktabiga o‘qishga tayyorlash, abituriyentlarni oliy o‘quv yurtlariga tayyorlash bilan shug‘ullanganman, bora-bora faqat abituriyentlar bilan ishlashga o‘tdim. Ularni milliy va xorijiy oliy o‘quv yurtlariga kirishga tayyorlayman.
Ayting-chi, o‘quvchilaringizning necha foizi o‘qishga kirishda muvaffaqiyat qozongan?
Qarang, men har yili o'z ishimni qanchalik samarali bajarayotganimni tushunish uchun o'zimni kuzatib boraman va ma'lum bo'lishicha, har yili talabalarning 90% ga yaqini o'zlari tanlagan milliy universitetlarga kirishadi. Masalan, Narxoz yoki Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga. Qolgan 10% talabalar Britaniya menejment universiteti kabi xususiy universitetlarga boradilar.
Iltimos, ayting-chi, qabulga tayyorgarlik ko'rish uchun eng yaxshi vaqt qachon?
Yaxshi bilim bazasiga ega bo'lgan talabalar uchun shoshilinch kurs etarli bo'lishi mumkin. Agar sizda yo'q bo'lsa, imtihonlarni topshirishdan bir yil oldin tayyorgarlik ko'rishni boshlash yaxshiroqdir.
Ayting-chi, talabalaringiz qanday dasturlarda tahsil olishadi?
O‘quv dasturini davlat standarti asosida o‘zim ishlab chiqaman. Men milliy attestat imtihoniga qanday topshiriqlar kiritilganiga ham qarayman.
Ayting-chi, sizning fikringizcha, imtihonlarga tayyorgarlik ko'rish uchun guruh darslari yoki individual darslar samaraliroqmi?
Har bir talaba individual yondashuvni talab qiladi. Guruhda ishlashda o‘zini qulay his qiladigan bolalar bor, boshqalar oldida uyatchan bo‘lib, biror narsani tushunmaganida savol bermaydigan o‘quvchilar bor. Demak, hammasi o‘quvchiga bog‘liq.
Biroq, agar guruh qulay bo'lsa, o'quvchilar o'zlari hal qila olmagan muammolarni boshqalar qanday hal qilishlarini ko'rish uchun boshqa bolalar bilan birga o'qishlari yaxshiroqdir, bu ularni o'qishga va malakalarini oshirishga undaydi.
Iltimos, ayting-chi, talabalaringiz tez-tez muammoga duch keladigan mavzular bormi?
Parametrli kvadrat tenglamalar bilan qiyinchiliklar paydo bo'ladi. Gap shundaki, bu to'rt-beshta kichik mavzuni birlashtirgan katta mavzu, shuning uchun talabalar uchun qiyin bo'lishi mumkin.
Har yili men ushbu mavzu bo'yicha rejani aniqlayman, shunda abituriyentlarda bu borada hech qanday savol bo'lmaydi, chunki bu qismdagi milliy sertifikat uchun imtihonda topshiriqlarning qiyinchilik darajasi doimiy ravishda oshib bormoqda.
Bunker maktabidagi darslar talabalarga mukammal akademik ko'rsatkichlarga qanday yordam berishi mumkin?
Shunday talabalar borki, mustaqil o‘qib, imtihon oldidan keladi, biz amaliyot testlarini yecha boshlasak, ular kelib, o‘zlaricha masalalarni yechishadi – natijada bitta misolni yechish maktabda o‘qigan abituriyentlarga qaraganda ko‘proq vaqt oladi. Men muammoni qanday to'g'ri hal qilishni va uni qanday tez hal qilishni o'rgataman, chunki imtihonda bitta misol uchun ikki daqiqa vaqtingiz bor. Maqsadga erishish uchun - imtihonni yaxshi topshirish va tanlangan universitetga kirish - muammolarni oson yo'l bilan hal qilish kerak, chunki bitta misol besh daqiqa, o'n daqiqa, yarim soat davom etishi mumkin. Bundan tashqari, agar siz muammolarni tezda hal qilsangiz, bajargan vazifalaringizni ikki marta tekshirishga vaqtingiz bor.
Ko'pchilik matematika faqat kirish imtihonini topshirish uchun kerak deb o'ylaydi. Siz o'quvchilaringizga hayotda ular uchun foydali bo'lishini tushuntirishga harakat qilyapsizmi?
Men bu savolga har yili javob beraman. Mening o'n yillik tajribam bor va men bilan o'qishga kelgan har bir talaba matematika hayotda qayerda kerak bo'lishi mumkinligini so'raydi. Ammo, qarang, matematika tanqidiy fikrlashni rivojlantiradi va tasavvurni rivojlantiradi, bu har qanday vaziyatda yordam beradi, hayot tomonidan oldingizga qo'ygan muammolarni ijodiy tarzda hal qilishga imkon beradi.
Shuning uchun kasbingiz matematika bilan bog'liq bo'lmasa ham, sizga hayotda kerak bo'ladi. Faqat sinus ham, kosinus ham foydali bo'lmaydi. Ammo agar siz dasturchi bo'lsangiz, ular sizga albatta kerak bo'ladi. Kimyo va biologiyaga oid mutaxassisliklarda ham matematika ko‘p. Agar diqqat bilan qarasangiz, matematika hamma joyda.

Интервью с преподавателем математики
Для большинства профессий будущего нужна математика. Как минимум для того, чтобы поступить в выбранный университет. При этом задания в экзаменах с каждым годом усложняются. О том, как подготовиться к вступительным испытаниям, педагогике и математике поговорили с Исматом Теляев — преподавателем Bunker School с десятилетним стажем. Каждый год 90% его учеников становятся студентами выбранных вузов.
Здравствуйте, скажите, как давно вы преподаете в Bunker School?
Исмат Кудратуллаевич Теляев
В Bunker School я с 2018 года.
Расскажите, пожалуйста, почему вы решили заняться преподаванием?
Преподавание — это у нас семейное. У меня мама учительница по математике, брат и две сёстры преподают. Они вдохновили меня заняться преподаванием. Хотя в первую очередь меня мотивировал все-таки пример мамы.
Скажите, почему выбрали для работы Bunker School?
Здесь работают лучшие репетиторы, которых я знаю. Сюда приходят заниматься ученики с высоким потенциалом. Плюс приятная атмосфера и коллектив очень дружный. Мне комфортно здесь работать.
Скажите, вы занимаетесь с абитуриентами или в основном работаете со школьниками помладше?
Сначала я занимался и подготовкой детей к поступлению в Президентскую школу, и подготовкой абитуриентов к вузу, но постепенно я перешел к занятиям только с абитуриентами. Готовлю их к поступлению в национальные и в зарубежные вузы.
Скажите, какой процент ваших учеников успешно поступает?
Смотрите, я каждый год для себя провожу мониторинг, чтобы понимать насколько эффективно я справляюсь со своей работой, и получается, около 90% учеников каждый год поступает в те национальные вузы, которые они изначально выбрали. Например, в Нархоз или Университет мировой экономики и дипломатии. Оставшиеся 10% учеников поступают в частные вузы, например, в Британский университет менеджмента.
Скажите, пожалуйста, когда лучше начинать готовиться к поступлению?
Ученикам с хорошей базой знаний может хватить ускоренного курса. Если ее нет, лучше начинать готовится за год до сдачи экзаменов.
Скажите, по каким программам занимаются ваши ученики?
Я сам разрабатываю программу обучения, опираясь на госстандарт. Также смотрю, какие задания включают в экзамен на национальный сертификат.
Скажите, на ваш взгляд, для подготовки к экзаменам эффективнее групповые занятия или индивидуальные ?
К каждому ученика нужен индивидуальный подход. Есть ребята, которым комфортно работать в группе, есть ученики, которые в присутствии других стесняются и не задают вопросы, когда им что-то непонятно. Поэтому все зависит от ученика.
Хотя, если в группе комфортно, ученикам и ученицам лучше заниматься вместе с другими ребятами, чтобы посмотреть, как другие решают задачи, с которыми им самим не удалось справиться, это мотивирует заниматься и улучшать свои навыки.
Скажите, пожалуйста, а  есть ли какие-то темы, с которыми у ваших учеников часто возникают проблемы?
Возникают трудности с квадратными уравнениями с параметром. Дело в том, что в это большая тема, в которой объединены четыре-пять тем поменьше, поэтому ученикам бывает сложновато.
Я каждый год дорабатываю план по этой теме, чтобы у абитуриентов не осталось бы вопросов по ней, потому что в экзамене на национальный сертификат в этой части у заданий все время увеличивается уровень сложности.
Чем могут помочь занятия в Bunker School ученикам с отличной успеваемостью?
Есть ученики, которые самостоятельно занимаются и приходят уже перед экзаменами, когда мы начинаем тренировочные тесты решать, они приходят и решают задачи своим путем — в результате решение одного примера занимает у них больше времени, чем у абитуриентов, занимавшихся в школе. Я учу, как решать задачу правильно и как решать ее быстро, потому что на экзамене на один пример дается две минуты. Чтобы достичь цели — хорошо сдать экзамен и поступить в выбранный вуз — нужно решать задачи легким путем, потому что один пример может занять пять минут, может занять десять минут, может занять полчаса. Кроме того, если быстро решаешь, остается время, чтобы перепроверять сделанные задания.
Многие считают, что математика нужна только для того, чтобы сдать вступительный экзамен. Вы пытаетесь объяснить своим ученикам, что на самом деле она пригодится им в жизни?
На этот вопрос я каждый год отвечаю. У меня опыт работы десять лет и каждый ученик, который приходит ко мне заниматься, спрашивает, где в жизни может понадобиться  математика. Но, смотрите, математика развивает критическое мышление и развивает воображение, которое помогает в любой ситуации, позволяет решить задачи, поставленные перед тобой жизнью, креативным путем.
Поэтому даже если ваша профессия не связана с математикой, она понадобится в жизни. Просто пригодятся ни синус и ни косинус. А вот, если вы программист, они обязательно понадобится. Еще много математики в специальностях, связанных с химией и биологией. Если присмотреться, математика есть везде.