Bunker.school o'qituvchisi bilan suhbat
Oliy ma’lumotsiz ham muvaffaqiyatli karera qurish mumkin, ammo bunday holatlar sanoqli. Diplom bilan buni amalga oshirish ancha osonroq. Turar joy topish va karera zinasidan ko’tarilish, agar siz nufuzli universitetda ta’lim olgan bo’lsangiz, yanada osonlashadi. Shuning uchun abituriyentlar va ularning ota-onalari kirish imtihonlariga oldindan tayyorgarlik ko’rishga harakat qilishadi. Achinarli tomoni shundaki, maktabdagi bilimlar mamlakatning eng yaxshi oliy o’quv yurtlariga yoki chet el universitetlariga kirish uchun aksariyat hollarda yetarli emas. Ayniqsa, talabalar kontrakt emas, grant asosida o’qishni xohlasalar. Bunday hollarda maktab o’quvchilariga tayyorlov kurslari yordamga keladi. Chunki ta’lim standartlari talablariga mos keluvchi dasturni mustaqil o’zlashtirish juda qiyin. Haqiqiy natijalari bor o’quv markazi abituriyentlarni imtihonga qanday tayyorlashini Bunker school rus tili va adabiyoti o’qituvchisi Madina Baxtiyarovna so’zlab beradi. Bunker school Madina Baxtiyarovna.
Assalomu alaykum, siz ta’lim berayotgan kurslar haqida qisqacha aytib bering.
Bunker school — bu Toshkentdagi abituriyentlar maktabi. U 2017 yildan beri mavjud. Biz o’quvchilarga O’zbekiston oliy o’quv yurtlariga va xorijiy universitetlarga bemalol kirishlari uchun yetarli bilim olishlariga yordam beramiz. Maktabimizda matematika, fizika, kimyo, biologiya, rus tili, adabiyot, ingliz tili, tarix va huquq bo’yicha darslar o’tkaziladi.
Qancha vaqtdan beri dars berasiz?
Rasman, men 7 yildan beri rus tili va adabiyot o’qituvchisiman. Ammo repetitorlikni maktabda o’qiyotganimdayoq, 12-13 yoshlarimda boshlaganman. Maktabda yaxshi o’qirdim va rus tili hamda adabiyot bo’yicha olimpiadalarda muntazam qatnashar edim. Bilimga bo’lgan ishtiyoqim tufayli ilk maoshimni boshlang’ich va yuqori sinf o’quvchilarini o’qitish orqali topa boshladim. Shuning uchun ilk imkoniyat paydo bo’lishi bilan o’quv markazida ishga joylashdim. Bunker school’ga universitetga kirganimdan keyin kirdim va bu yerda olti yildan beri ishlayman.
Sizda rus tili va adabiyot bo’yicha qanday o’quvchilar dars oladi?
Ikkala fan odatda filologiyaga o'qishga kiruvchi talabalar yoki milliy sertifikat olishni xohlovchilar tomonidan ro'yxatga olinadi.
Ikkala fanga odatda filologiya yo’nalishiga kirishni maqsad qilgan yoki milliy sertifikat olishni xohlagan o’quvchilar yozilishadi. Texnik fakultetlarga kirishni maqsad qilgan o’quvchilar faqat rus tiliga keladi. Ammo ular adabiyot fanining tanishuv darsidan shunday ilhomlanishadiki, ba’zan ruhiy ozuqa olish uchun adabiyot darslariga qatnashishadi ☺.
Ular ham davlat, ham Rossiya universitetlariga xuddi shu tarzda kirishga tayyorlanish uchun kelishadi. Ular odatda men bilan maslahatlashib, to'g'ri yo'nalishni tanladilarmi yoki yo'qmi, bilishadi.
Kurslar kirish imtihonlaridan muvaffaqiyatli o’tish imkoniyatini qanchalik oshiradi?
Bizning o’quv markazimizda juda yaxshi natijalar mavjud — har yili o’quvchilarimizning 90 foizidan ortig’i tanlangan oliy o’quv yurtlariga kirishadi. Deyarli hamma nufuzli universitetlarni tanlaydi va unda katta tanlov bo’ladi.
Bunday natijalarga qanday erishiladi?
Barcha dasturlarimiz O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazi (DTM) standartlari bo’yicha tuziladi. Shuning uchun o’quvchilarimiz kirish imtihonlarida ularni nimalar kutib turganini oldindan bilishadi, ular uchun kutilmagan savollar bo’lmaydi. Bunga erishish uchun markazimiz eng yaxshi o’qituvchilarni yollaydi. Bu yerda ishlash uchun magistrlik darajasini olish va maxsus DTM treninglaridan o’tish kerak. Bundan tashqari, o’quv markazida tajribasiz o’qituvchilarga joy yo’q.
Maktab bitiruv imtihonlari bilan universitetga kirish imtihonlari o’rtasida, abituriyentlarga qo’shimcha mashg’ulotlar kerak bo’ladigan darajada, katta tafovutlar mavjudmi?
Afsuski, shunday. Maktablarda oldindan tanlangan mavzular bo’yicha bitiruv imtihonlari o’tkaziladi. Ular imtihon dasturlarining juda kichik qismini qamrab oladi. DTM testlariga esa butun maktab dasturi bo’yicha savollar kiritiladi. Agar milliy sertifikat haqida gap ketsa, universitetda o’rganiladigan mavzular bo’yicha bilimlar ham kerak bo’ladi.
Kursdagi dars o’tish usuli va maktabdagi usul o’rtasida qanday farq bor?
Biz o’quvchilarimizni alohida dastur bo’yicha o’qitamiz. U DTM standartlari bo’yicha va O’zbekiston hamda xorijiy oliy o’quv yurtlariga kirish uchun maxsus ishlab chiqilgan. Shuningdek, o’quvchilarga qo’shimcha murabbiylar biriktiriladi, ular o’tgan mavzularni qayta ko’rib chiqishlari, mustahkamlashlari yoki uy vazifalarini bajarishlariga yordam beradilar.
Albatta, biz o’quvchilarning materialni qanchalik yaxshi o’zlashtirganlarini kuzatib boramiz. Buning uchun biz muntazam ravishda testlar o’tkazamiz. Har oyda DTM standartlari bo’yicha testlar o’tkaziladi. Bu orqali biz ularning bilimida bo’shliqlar bor-yo’qligini aniqlaymiz va ular kirish imtihonlarining formatiga moslashib olishadi.
Kurslar qancha vaqt davom etadi va guruhda qancha o’quvchi bo’ladi?
Kurslar 8-9 oy davom etadi, agar bu intensiv kurslar bo’lsa, 3-4 oy. Asosiy darslar haftada ikki marta o’tkaziladi, qo’shimcha mashg’ulotlar esa haftada 3-5 marta bo’lib o’tadi.
Guruhda 15-18 nafar o’quvchi bo’ladi. Bu odatdagi maktab sinflariga nisbatan ikki barobar kam. Yil davomida menda 60 dan ortiq o’quvchi bo’lishi mumkin.
Bizda onlayn darslar ham mavjud. Ularni uyda turib o’qishni afzal ko’radiganlar yoki boshqa shaharlar va mamlakatlardagi bolalar uchun mo’ljallangan.
Darslar qanday o’tadi?
Har bir o’qituvchi dars o’tish uslubini o’zi tanlaydi. Men o’z darslarimda, xususan, adabiyot fanidan, analitik usuldan foydalanaman. Bunda badiiy asar mazmuni mavzu, muammo, muallif g’oyasi va qahramonlar xususiyatlari nuqtai nazaridan tahlil qilinadi.
Eng asosiysi, men o’quvchilarga nafaqat imtihonlarda kerak bo’ladigan, balki hayotda ham foydali bo’ladigan bilimlarni berishga harakat qilaman.
Qaysi dars formati optimal deb hisoblaysiz?
Men oflayn va onlayn darslarni ham samarali deb bilaman. Karantin paytida markazimiz faoliyatini onlayn formatda davom ettirdi. Pandemiya davomida biz o’quvchilar ishtiyoq bilan mashg’ulotlarga qatnashishsa, yaxshi natijalarga erishish mumkinligini isbotladik.
O’quvchilaringizda ko’pincha qiyinchiliklar yuzaga keladigan mavzular bormi?
Agar rus tilini oladigan bo’lsak, ko’pincha tub almashadigan unli tovushlar va alohida ajratiladigan jumlalar bilan bog’liq qiyinchiliklar uchraydi. Adabiyot darslarida esa o’quvchilar uchun bir badiiy yo’nalishni boshqasidan ajratib olish doim ham oson emas. Ba’zi badiiy obrazlar borki, ular har qanday asarning asosini tashkil qiladi va ularni topish hamda klassifikatsiya qilishda qiyinchiliklar tug’ilishi mumkin. Lekin ko’p hollarda har bir o’quvchining o’ziga xos muammolari bo’ladi va ularni alohida hal qilish talab qilinadi.
Sizning o’quvchilaringiz rus adabiyotining qaysi asarlarini ko’proq yoqtiradilar va qaysilari qiyinchilik tug’diradi?
Bolalar odatda qisqa asarlarni yaxshi ko’rishadi 😅. Shuning uchun Chexov ijodini zavq bilan o’rganishadi. Ko’pchiligining yana Kumush asr she’riyatiga qiziqishi bor. Qiyinchilik esa epopeya romanlari — “Urush va tinchlik”, “Tinch Don” va “Doktor Jivago”da tug’iladi. Ularda ko’plab qahramonlar, syujetlar va voqealar mavjud, va barcha ma’lumotlarni yodda saqlab qolish oson emas, bu esa o’qish jarayonida qiyinchilik keltirib chiqaradi. Bundan tashqari, o’quvchilar o’sha davr voqeligiga tushunib yetishlari kerak bo’ladi.
Siz shaxsan qaysi mualliflar va asarlarni yoqtirasiz?
Mayakovskiyning poeziyasini yaxshi ko’raman. Uning bayon uslubi va o’z hissiyotlarini grotesk orqali ifodalash mahoratidan zavq olaman. Eng yaxshi ko’rgan poemalarimdan biri — “Shimoldagi bulutlar”.
Menga shuningdek Kafkaning “Metamorfoza”si ham yoqadi, unda inson qadriyatlari va munosabatlari kabi abadiy mavzular yoritilgan, va jamiyatda inson faqat foyda keltirayotganidagina qadrlanishini ko’rsatadi. Mopsanning “Pishka” asari ham menga yaqin, unda boshqa odamlarning so’zlari va hissiyotlari qanchalik noustuvor va beqaror ekanligi, shular uchun o’zingni qurbon qilish noto’g’ri ekanligi yaqqol tasvirlangan.
Nega rus tili va adabiyotini tanladingiz?
Bir so'z bilan hayratni ham, nafratni ham ifodalay oladigan rus tilining go'zalligi va buyukligi meni o'ziga tortadi🤌.
Adabiyot esa butun davrlarni aks ettiradi, chunki u madaniyat, tarix, san'at va hayotning boshqa ko'plab jabhalarini o'z ichiga oladi, ularni so'z orqali, qahramon va uning odatlari orqali to'liq ochib beradi.

Построить удачную карьеру без высшего образования возможно. Но такие случаи наперечёт. С дипломом это сделать значительно проще. Трудоустройство и подъём по карьерной лестнице дополнительно упрощается, если удалось получить образование в престижном вузе. Поэтому будущие студенты и их родители стараются заранее подготовиться к вступительным испытаниям. К сожалению, школьных знаний недостаточно для прохождения в лучшие учебные заведения страны или для поступления в зарубежные университеты. Особенно в тех случаях, когда учащийся рассчитывает получить образование не за свой счёт. На выручку приходят курсы, готовящие школьников к экзаменам. Так как самостоятельно освоить материал в нужных объемах в соответствии с требованиями стандартов затруднительно. Подробнее о работе успешного центра по подготовке ребят к поступлению расскажет преподаватель русского языка и литературы Bunker school Мадина Бахтияровна.
Здравствуйте, расскажите немного о курсах, где вы работаете.
Bunker school — это школа для абитуриентов в Ташкенте. Она существует с 2017 года. Мы помогаем ученикам старших классов подтянуть знания настолько, чтобы они без проблем могли поступить не только в вузы Узбекистана, но и в иностранные университеты. В школе проводятся занятия по математике, физике, химии, биологии, русскому языку, литературе, английскому языку, истории и праву.
Как долго вы преподаёте?
Официально я обучаю русскому и литературе уже семь лет. Но заниматься репетиторством я начала, ещё в школе. Где-то в 12-13 лет. Я хорошо училась и регулярно участвовала в олимпиадах по русскому языку и литературе. Благодаря тяге к знаниям я заработала свои первые деньги, обучая учеников начальных классов, а иногда и старшеклассников. Поэтому, как только появилась возможность, я устроилась на работу в учебный центр. В Bunker school я попала позже, после поступления в университет. Вот уже шесть лет я тут.
Кто приходит к вам заниматься русским языком и литературой?
На оба предмета обычно записываются либо ребята, поступающие на филологию, либо желающие получить национальный сертификат.
Старшеклассники, стремящиеся на технические факультеты, ходят только на русский язык. Однако, часто на ребят такое впечатление производит ознакомительный урок по литературе, что они начинают посещать занятия просто для души.
Одинаково приходят готовиться к поступлению и в государственные, и в российские вузы. Обычно советуются со мной, дабы узнать, верное направление они выбрали или нет.
Насколько курсы повышают шансы на удачное поступление?
У нашей школы очень хорошие показатели — ежегодно более 90% наших учеников поступают в выбранные вузы. Почти все, надо сказать, выбирают престижные университеты с высоким конкурсом.
Как удаётся добиться таких показателей?
Все программы у нас составляются строго по стандартам Государственного центра тестирования при Кабинете Министров Республики Узбекистан (ГЦТ). Поэтому наши ученики в подробностях знают, что их ждёт на вступительных испытаниях, и для них нет неожиданных вопросов. Чтобы добиться этого, школа нанимает лучших преподавателей. Для работы здесь необходимо не только получить степень магистра, но и пройти специальное обучение в ГЦТ. Кроме того, в центр не приглашают преподавателей без опыта.
Действительно ли требования для сдачи выпускных экзаменов в школе и вступительных экзаменов в вузы настолько различаются, что требуются дополнительные занятия для поступления?
К сожалению, да. В школах проводят выпускные экзамены по выбранным заранее темам. Они охватывают совсем маленькую часть программ вступительных испытаний. А в тесты ГЦТ включены вопросы по всей школьной программе. Если речь идёт о получении национального сертификата, то необходимы знания по темам, изучаемым в университете.
Чем различается подача материала на курсах и в школе?
Мы обучаем наших учеников по особой программе. Она была разработана нашими преподавателями по стандартам ГЦТ специально для поступления в вузы Узбекистана и иностранные университеты. Также ученикам предоставляется дополнительный учитель, с которым они могут проработать старые темы, закрепить пройденные или сделать домашнее задание.
И, конечно, мы следим за тем, как ученики усваивают материал. Для этого мы регулярно проводим проверочные работы. Ребята ежемесячно сдают тесты по стандартам ГЦТ. Так мы выясняем, не осталось ли пробелов в знаниях, а ребята привыкают к формату вступительных экзаменов.
Какая длительность у курсов и сколько человек может быть в группе?
Курсы длятся 8-9 месяцев, если это интенсивные курсы, то 3-4 месяца. Основные занятия проводятся два раза в неделю, а дополнительные с суппортом 3-5 раз в неделю.
В группах по 15 -18 учеников. В два раза меньше, чем бывает в обычных школьных классах. Всего в год у меня может быть более 60 учеников.
У нас есть и онлайн формат занятий для тех, кому удобно из дома заниматься или ребят из других городов или даже стран.
Как проходят занятия?
Каждый учитель сам выбирает методику проведения занятий. На своих уроках, особенно по литературе, я использую аналитический метод, когда художественное произведение анализируется с точки зрения темы, проблемы, идеи автора и характеристики персонажей.
Главное, я стараюсь дать те знания в области языка, которые пригодятся ученикам не только на экзаменах, но и способны помочь быть грамотнее в жизни.
Какой формат занятий вы считаете оптимальным?
Я считаю эффективным и офлайн, и онлайн формат занятий. Пока длился карантин, наш центр продолжал работать благодаря онлайн формату. Во время пандемии мы увидели, что можно добиться хороших результатов занимаясь удалённо, если ученики желают результат и готовы упорно работать ради него.
Есть ли темы, с которыми у ваших учеников чаще всего возникают трудности?
Если брать русский язык, то сложности часто возникают с чередующиеся гласными в корне слова и обособленными членами предложения. На занятиях по литературе ученикам не всегда просто отличить одно литературное направление от другого. Есть сложности с поиском и классификацией тропов. Так называют популярные сюжетные формулы, которые лежат в основе любого произведения. Но в большинстве случаев, у каждого ученика свои проблемы. С ними требуется разбираться индивидуально.
Какие произведения русской литература чаще всего нравятся вашим учеников, а какие наоборот вызывают сложности?
Ребята обычно любят короткие произведения. Поэтому творчество Чехова они изучают с удовольствием. Также многим нравится поэзия Серебряного века. Сложности вызывают романы-эпопеи «Война и мир», «Тихий Дон», а ещё «Доктор Живаго». В них множество действующих лиц, сюжетных линий, событий, конечно, удержать всю эту информацию в голове непросто, что и вызывает трудности при чтении. А ещё ученикам приходится разбираться в реалиях чужой эпохи.
А какие авторы и произведения нравятся лично вам?
Поэзия Маяковского. Люблю его слог и умение при помощи гротеска выражать свои чувства. Одна из любимых поэм — “Облако в штанах”.
Ещё мне импонируют «Превращение» Кафки, где затронуты вечные темы человеческих ценностей и отношений, и показано, как в обществе потребления даже родным и близким человек нужен лишь до тех пор, пока приносит пользу. Также мне близка «Пышка» Ги де Мопассана, где ярко прописано, что слова и чувства других слишком шатки и эфемерны, чтобы жертвовать собой ради них.
Почему вы выбрали заниматься русским языком и литературой?
Меня привлекает красота и величие русского языка, когда можешь одним словом выразить и восхищение, и презрение.
А в литературе отражаются целые эпохи, ведь она вбирает в себя культуру, историю, искусство и множество других аспектов жизни, в полной мере раскрывая их, через слово, через героя и его привычки.